Our Team

Senior Leadership Team
David WiltshireHeadteacher
Rachel Hopwood (Progress and Performance)Deputy Headteacher
Arabella Beacham (Sixth Form)Assistant Headteacher
Jake Caulfield (Pastoral, Welfare and Inclusion)Assistant Headteacher
Kay Lowis (Designated Safeguarding Lead)Assistant Headteacher
Courtney Mitchell (Teaching and Learning, Standards and Engagement)Assistant Headteacher
Luke ParfittAssistant Headteacher/SENCO
Michelle BuffhamOperations Manager
Sixth Form
Arabella BeachamHead of Sixth Form
Rachael WrightDeputy Head of Sixth Form
Sarah KnightleySenior Sixth Form Tutor
Mental Health First Aiders
Sarah KnightleyEnglish
Lizzie ReadHumanities
Liam RichardsMaths
Vanessa ArmitageCover Supervisor

Subject Teachers

English
Natasha AshurstHead of Faculty, Literacy Coordinator and Associate Assistant Headteacher – Reading, Literacy and SLCN Lead
Carrie Jarvis2nd in Department
Libby Hart
Cheryl Keith-Hill
Sarah Knightley
Duncan RaeburnEnglish and Film Studies
Rosie Shirley
Ros Shurvinton
International Business and Enterprise
Jo WilsonBusiness Studies and Head of Faculty, and BTEC Co-Ordinator
Richard ColesComputer Science and iMedia
Andrew DennesBusiness Studies
Bex MitchellBusiness Studies
Claire Anne OultonBusiness Studies (Maternity Cover)
Vicki PerchSubject Leader of Modern Foreign Languages
Georgina RebelloFrench and German
Nathan ReynoldsBusiness Studies
Matt WardDigital Media
Rachael WrightFrench
Expressive Arts
Rebecca WeavingArt and Head of Faculty
Mel ChomiakTextiles
Beth DavisPhotography
Dawn GargeArt
Sarah HobbsArt
Leanda MochriePerforming Arts
Richard WassallDirector of Music
Learning Supervisors
Vanessa Armitage
Kate Browne
Sam Buffham
Susi Grant
Jemima Holding
Matt Rigg
Clair Satchwell
Learning Support
Luke ParfittSENCO
Tim JamesDeputy SENCO
Humanities
Rachel JarrettGeography and Head of Faculty
Kirsty ArmitsteadGeography
Vicki BearGeography
Gemma BowdenHistory
Jake CaulfieldCitizenship and PSHE
Louise JorySubject Leader for RE, Philosophy and Ethics, Citizenship and PSHE
Jo LoveRE, Philosophy and Ethics
Kay LowisReligion, Philosophy and Ethics
Neal PutmanGeography
Lizzie ReadHistory and Sociology
Felicity ShorrockSubject Leader for History
Alison SnowdonGeography
Katie ThorpeHistory
Mathematics
Vicky WardHead of Faculty
Richard GowerSecond in Department and Associate Assistant Headteacher – Learning Culture Lead
Steven Baycroft
Jocelyn Darley
Ryan Harvey
Gareth Parkinson
Liam Richards
Sam Seddon
Physical Education
Matt WellsHead of Faculty
Vicki Bear
Kirstie Gray
Lewis MatthewsSchool Direct
Chris Sandifer
Caroline Walker
Science and Technology
Daniel ParfittChemistry and Head of Faculty
Laura AngusBiology
Arabella BeachamDesign Technology
Nerys BlowerBiology and Food Technology
Lyndon DaviesSubject Leader for Biology
Abbie EdgellBiology, Psychology and Law
Rachel HopwoodChemistry
Tim JamesPhysics
Anna JaneChemistry
Thao KempSubject Leader for Design Technology
Luke ParfittBiology
Liz SchutteSubject Leader of Food Technology
John VirginBiology
David WaitSubject Leader for Physics
Christie ZanelliPhysics
Social Sciences
Ellie FryerHead of Faculty
Callum BroussineSocial Sciences
Abbie EdgellSocial Sciences
Lizzie ReadSocial Sciences

Support Staff

Operations
Louise CourtOperations Assistant
Jo HardwellAttendance Officer
Mandy LaddFinance Officer
Polly MatthewsOperations Officer and Clerk to Governors
Frances PrewettHR Administrator
Sarah RobertsPA to Headteacher
Joanne RobsonData and Exams Officer
Jo SheffieldOperations Assistant/Receptionist
Nicola WarrenFinance Assistant
Welfare
Sam BuffhamLearning Supervisor/Pastoral Assistant
Jemima HoldingLearning Supervisor/Pastoral Assistant
The Reverend Ruth MotionSchool Chaplain
Student Support
Esther BryansDuke of Edinburgh Coordinator
Daisy BuffhamLearning Support Assistant (ELSA)
Paula CzajkowskiSEND Officer/Learning Mentor
Sally DevlinEmployability (Careers) Coordinator
Chloe HanlonLearning Support Assistant
Liina LippasaarLearning Support Assistant
Tracy MitchellLearning Mentor/Cover Coordinator
Lydia SeddonLibrarian
Michelle TreharneLearning Support Assistant
Technicians
Chris OakleyWLT IT Technical Manager
Bob ChaddertonICT Technician
Liam CavillWLT Web Developer
Kath HanlonSenior Science Technician
Megan O’HaraDT Technician
Sue OrchardFood Technician
Angela TattonScience Technician
Sam WalshArt Technician
Maxine WinbyReprographics Technician
Catering
Colette BrimbleCatering Manager
Kateryna BruntCatering Assistant
Yulia DulapCatering Assistant
Shirley JoslingCatering Assistant
Emily PleassCatering Assistant
Caretaking
Anne Bird-KelloggCleaner
Stephen Bird-KelloggCleaner
Arthur BrothwoodCleaner
Alec CameronSite Manager
David CarterCaretaker
Caleb DurbinCleaner
David GudgeonCleaner
Valentyna HolubCleaner
Samantha KellawayCleaning Supervisor
Linda MerrettCleaner
Phil MorganSite Manager
Annette NevilleCleaner
Bill OrchardCleaner
Alison PalmerCleaner
Lee RandallCleaner
Ben SkeltonCleaner
Ralph TupperCaretaker